KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsningar 11687052
*
nr 1168 7052
Gabriel Strandberg
(1885-1966), Sverige
Etsningar, 2 st, Man & Landskapl, Lösa blad, 32x25 & n39x47
Kondition: missfärgningar
Gabriel Strandberg, svensk målare född i Stockholm 1885, död i Stockholm 1966.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 mars 2018
kl 19:32:17
- Konstnär/Designer
Gabriel Strandberg
Gabriel Strandberg, svensk målare född i Stockholm 1885, död i Stockholm 1966.
Läs mer om Gabriel Strandberg
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar gabriel strandberg grafik lösa blad man & landskapl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
4069 Oljemålning
Gabriel Strandberg (1885-1966), Sverige. Stadsmoti..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:08
*
Gabriel Strandberg
Kondition: missfärgningar
Gabriel Strandberg, svensk målare född i Stockholm 1885, död i Stockholm 1966.
Läs mer om Gabriel Strandberg
nr 1168 7052
Gabriel Strandberg
(1885-1966), Sverige
Etsningar, 2 st, Man & Landskapl, Lösa blad, 32x25 & n39x47
Kondition: missfärgningar
Gabriel Strandberg, svensk målare född i Stockholm 1885, död i Stockholm 1966.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 mars 2018 |
- Konstnär/Designer
Gabriel Strandberg
Gabriel Strandberg, svensk mÃ¥lare född i Stockholm 1885, död i Stockholm 1966.Läs mer om Gabriel Strandberg
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar gabriel strandberg grafik lösa blad man & landskapl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
4069 Oljemålning
Gabriel Strandberg (1885-1966), Sverige. Stadsmoti..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:08